המדריך לסוחר המתחיל בבורסה

השכן של החבר קנה מכונית רק מהרווחים בבורסה, הדוד של המורה לפילטיס משקיע בבורסה שעתיים ביום ונופש חודשיים בחו"ל על חשבון הרווחים וכדומה. ובכן לא כל הסיפורים ששומעים על הבורסה נכונים, אך בהחלט מדובר בכלי שאם מבינים אותו לעומק, הוא עשוי להוות מקור פרנסה כלל לא רע. אז אם אתם יושבים בצד שרק שומע על קרנות גידור, מניות, זירת מסחר ושלל מושגים מוכרים אך לא ברורים, הגיע הזמן שגם אתם תתחילו להבין על מה כולם מדברים.

תנאים מקדימים

אם נתחיל מנקודת ההתחלה, נציין כמה כללי מפתח: בבורסה ניתן להרוויח הרבה ובאותה נשימה להפסיד הרבה. מכאן עוד לפני שמתעסקים עם העברת ניירות ערך ועוד לפני שבודקים שער חליפין, חשוב להפנים כלל ברזל: חשוב להתחיל בקטן וכמובן לעבור הדרכה מקצועית. כמו כן, כל מי שאי פעם הרוויח סכומים גדולים, כך גם הפסיד, משמע אין למהר להיבהל. כאן נחדד שעל מנת לא להגיע לבורות כלכליים, מוטב להגדיר היטב כמה מבקשים להרוויח, ובמקביל כמה מוכנים לספוג. עוד נציין שתמיד יישמעו דעות מקצועיות לכאן ולכאן, ועל כן החוכמה היא ללמוד לזהות לבד מגמות, ולא רק להסתמך על יועצים חיצוניים.

 

 

היכרות ראשונית עם מונחי יסוד

עתה לאחר שיישרנו קו, נתעכב על מספר מונחים מתחום הבורסה, כך בפעם הבאה שידברו בסביבה על מניה או על סטרקצ'ר, גם אתם תדעו במה מדובר.

מניה –

נייר ערך בעל שווי כספי שמעניק לבעלי המניה בעלות חלקית בחברה, בהתאם לגודל היחסי של ההשקעה. עוד ראוי להבין שהחזקת מניה בין היתר מעניקה חובות וזכויות. זה יכולה להיות זכות הצבעה, קבלת דיווידנדים וכדומה. כמו כן, מדובר בהליך שמאפשר לגייס הון מקהל המשקיעים בבורסה, כך ככול שיש יותר משקיעים, כך החברה יותר גדלה ובהתאם גדלים הסיכויים להרוויח.

מדדי מניות

המדד מייצג ערך כספי. כאשר המדד במגמת עלייה, המשקיעים מקבלים יותר תשואה, וכך גם ההיפך.

שער חליפין

שער חליפין של מטבע חוץ מושפע מהיחסים שבין הביקוש להיצע בשוק החופשי. אותו יחס המרה נסחר במשך יממה שלמה בבורסה לניירות ערך, כך שבתום כל יום נקבע היחס שבין החלפת המטבעות.

סטרקצ'ר

מדובר באפיק השקעה פופולארי, בפיקדונות מובנים. סטרקצ'ר הוא בעצם מוצר השקעה מותאם באופן אישי עבור משקיעים שנחשבים אמידים ושמבקשים לגדר את ההשקעה. מכאן שסטרקצ'ר מאפשר להשתתף בשוק המניות לצד מעטפת של הגנה (מגדירים מראש כמה מוכנים להפסיד).

תעודות סל

מכשיר שמסייע לעקוב אחד מדד של מטבע חוץ, מניה וכדומה. מדובר בניירות ערך שנסחרים בבורסה ושמונפקים על ידי חברות שמתמקדות בניהול והנפקת המכשירים שעוקבים אחר ביצועי המדדים. רבים אוהבים להשקיע בכך כיוון שניתן לממש את התעודה בכל רגע נתון, וכיוון שלא מדובר במצב בעייתי שבו שמים את "כל הביצים בסל אחד".

נוסטרו

מדובר בחשבון אישי עבור מי שפעיל בבורסה. בחשבון ניתן לקנות ולמכור ניירות ערך, אך רק עבור צרכים עצמאיים, כלומר לא ניתן לבצע דרך נוסטרו פעולות עבור לקוחות.

האם מדובר באפיק שנכון עבורכם?

לצד הפיתוי הגדול והתהילה המסנוורת, רצוי לעצור ולשאול האם גם עבורכם נכון לערוך היכרות עם הבורסה, ואף להשקיע סכומים ראשוניים. בנקודה זו יש לשאול כיצד מתמודדים מול הפסדים, עד כמה נכונים להשקיע בלמידה (בהחלט נדרשת השקעה) והאם מדובר בתחום שמושך אתכם. כמו כן, יש לזכור שלצד ספר חוקים עב כרס שמלווה מקרוב את התחום, גם למזל יש מקום של כבוד, כך שגם זו שאלה – האם מוכנים לצלול לתוך עולם ריאלי שבין היתר משלב משתנים בלתי צפויים.

שאלות בנושא המדריך לסוחר המתחיל בבורסה