מה הקשר בין קוקה קולה לגוגל? דרכי התרומה של תאגידים לאנושות

התרומה של תאגידים לאנושות

תאגידים הם גורמים משפיעים מאוד בחברה האנושית, מזה שנים רבות. כיום, ישנן במיוחד חברות ענק בינלאומיות, אשר כוחן אדיר – ככוחן של מדינות קטנות. הן כספית והן בהשפעה החברתית של החלטותיהן. כוח זה עשוי להתבטא בדרכים שונות, בין אם הוא אכן "ענק" ובינלאומי או "זעיר" ומקומי. הוא יכול להתבטא לטוב וגם לרע.

פעילותו הראשית של התאגיד

לפני הכול, ישנה פעילותו הראשית של התאגיד. היא עשויה להיות עסקית למטרות רווח או שלא למטרות רווח. לעתים מדובר במוצרים ולעתים בשירותים. אך בכל מקרה, פעילות התאגיד מתבצעת מול האוכלוסייה הרחבה ומעצם טבעם של הדברים, משפיעה בצורות שונות. המוצר או השרות עצמו, כמו גם תהליכי הייצור (של המוצר) או המימוש (של השרות), עשויים להשפיע בדרכים רבות ומגוונות. השפעות אלה, הן לעתים לחיוב ולעתים לשלילה. אם ישנו למשל מפעל שמייצר מוצר איכותי, אשר מסייע לאנשים בעלי מוגבלות – נפלא. אם המפעל ממוקם על גדת נחל פסטוראלי ועובדיו עושים בכל יום טאיצ'י – בכלל יופי. אבל אם לאותו נחל הם מזרימים כנגד החוק שפכים מסוכנים, זה כבר לא כל כך יפה מצידם.

תרומה לקהילה

תאגידים רבים יוזמים תרומה לקהילה, שמעבר לפעילותם המרכזית עסקית. זה יכול להיות בצורת תרומות כספיות, התנדבות או כל מעורבות אחרת בקהילה.

אחריות תאגידית

על רקע דברים כאלה ואחרים, התפתחה עם השנים המודעות ל"אחריות תאגידית", שהוא תחום שעוסק בכל ההיבטים של נושא זה. תאגידים מטפלים בכך כיום באופן שגרתי ושיטתי. כל אחד לפי אופי פעילותו המיוחד. גוגל למשל, עם עיסוקה הרב במידע אישי, היא בין החברות שנדרשו להתאים עצמן במיוחד לתקנות הפרטיות של האיחוד האירופי (GDPR). חברת אינטל בישראל, כדוגמה נוספת, מקיימת פעולות התנדבות בערים השונות שבהן יש לה סניפים. קוקה קולה היא דוגמה לחברה יצרנית, אשר עושה בתהליכי הייצור שלה שימוש רב באנרגיה ובמים – דוגמאות לנושאים שיש להם השלכות סביבתיות שונות. החברה מתייחסת לכך באופן שיטתי, מעודדת אירועי התנדבות לנוער בארץ ועוד. בן אנד ג'ריס עשו דברים מעניינים מאוד בהקשר זה, עוד לפני ש"אחריות תאגידית" הייתה נושא פופולארי.

אחריות לכל הפעילות

האחריות התאגידית, מדברת באופן אידיאלי, על מוסר לכל רוחב הפעילות העסקית. למשל, הגינות ושמירה על זכויות אדם, החל מעובדי החברה ועד לתנאי העסקת עובדי הספקים השונים של החברה. דוגמה מעניינת ועדכנית, ממחישה את הנושא ואת המורכבויות שכרוכות בו: חברת האופנה H&M משבדיה העבירה ביקורת לגבי שימוש בכותנה, אשר מקורה בעבודות כפייה בסין. בתגובה לכך, סין (אשר בהחלט עושה דברים מסוג זה וגרועים מהם), החלה להחרים בשטחה את חנויות החברה הזו. כמו כן, מדובר על אתיקה עסקית ועל שקיפות בפעילות התאגיד מול הציבור.

לסיכום

אין כיום ניהול עסקי, בוודאי של חברה גדולה, ללא מודעות לנושא התרומה לחברה / "אחריות תאגידית".

מאמרים נוספים