מה עושים כשחווים התקף חרדה בעבודה?

אם גם לכם יצא לחוות בעבר התקף חרדה, אתם יודעים בוודאי שזה לא הדבר הכי נעים שיכול לקרות בלשון המעטה. המחשבות המפחידות משתלטות על הראש ומהר מאד לכל הדבר הזה מגיע ביטוי פיזי לא נעים בכלל שכולל הזעה מוגברת ובדרך כלל גם התקף היפר ונטילציה שעל אף שאינו מסכן חיים, הוא בהחלט עשוי להרגיש ככה. כמובן, התקפי חרדה זה לא משהו שאפשר להזמין מראש ולרוב זה תופס את מי שסובל את זה בסיטואציות לא נוחות. בשנים האחרונות, ענף ההייטק המתפתח גייס לשורותיו אלפי עובדים, מהם נדרשת עבודה מאומצת, עמידה ביעדים והשקעה רבה באופן כללי בעבודה. כך למעשה הפכה התופעה של התקפי חרדה לנפוצה מאד במקומות עבודה ובמיוחד מקומות עבודה מהסוג הזה, כאשר הטריגר הוא לרוב איזשהו אירוע מאד מלחיץ שקורה לפתע. אם גם אתם סובלים מהתקפי חרדה ורוצים לדעת מה לעשות במקרה וזה קורה במקום העבודה או שלחלופין אתם מכירים מישהו שעובד אתכם שעשוי לעמוד במצב הזה, הנה כמה נקודות למחשבה על התמודדות עם הנושא.

חווים התקף חרדה? חשוב שתפעלו באופן הבא

הדברים הבאים אמורים לגבי התקפי חרדה במקום העבודה, אבל גם לגבי התקפים שקורים במקומות אחרים שכן יש סדר פעולות להתמודדות מיידית שכדאי להכיר:

זיהוי

מהו למעשה התקף חרדה? ובכן, בגוף שלנו קיים מנגנון עתיק יומין שקיבלנו בירושה מאבות אבותינו שנקרא "הלחם או ברח" ומקורו באדם הקדמון שנתקל לא אחת בחיות טרף. במצב כזה, האופציות היחידות שעמדו בפני האדם הקדמון הן לברוח או להילחם והפעולה נעשתה באופן אינסטינקטיבי מתוך שקלול אוטומטי של הצעד שאולי יציל את החיים. במצב הזה הגוף מוצף באדרנלין, הדופק עולה, מופיעה הזעת יתר והנשימה נעשית מהירה וכבדה מאד. זהו למעשה בדיוק המצב של התקף חרדה. עם זאת, המצב הזה קורה ללא שום גירוי חיצוני של חיים ומוות כמו מפגש עם חיית טרף, ונובע מתוך מחשבות מסוימות שגורמות לו. ההבנה כי זה הדבר שאתם חווים היא החלק החשוב ביותר בתהליך ורק ככה ניתן להתמודד עם המצב.

מה עושים כשחווים התקף חרדה בעבודה?

שליטה בתסמינים הפיזיים

התסמינים הפיזיים של התקף חרדה הם מלחיצים ביותר והם למעשה מגבירים אותה במין מעגל קסמים. אם זה משהו שאתם חווים באופן קבוע, מומלץ להכיר טכניקות מתקדמות של נשימות שיעזרו להרגיע את התקף ההיפר ונטילציה ולשלוט במצב.

ניתוח גורמי החרדה

בשלב הזה חשוב להבין מה מקור החרדה. כאמור, לא מדובר על סכנת מוחשית לחיים וצריך וברגע שמבינים שאין לזה משמעות לרגע הנוכחי, יש אפשרות לנטרל את ההתקף. האם מדובר על שיחה עם הבוס שאתם לחוצים לגביה? האם אתם חוששים שלא תצליחו לעמוד במשימה מסוימת שקיבלתם? האם אתם חוששים להתעמת עם עובד שאתם לא מסכימים איתו בנוגע למשהו? חשוב להבין שכל הדברים הללו בהחלט יכולים לגרום למתח, אבל אין להם השפעה על החיים ובכל מקרה עם לא נוגעים לחרדה שחווים באותו הרגע.

איך לעזור למי שסובל מהתקף חרדה?

אם אתם רואים אדם שעובר התקף חרדה זה בהחלט נכון לנסות ולהגיש לו עזרה. דברו בקול רגוע ונעים והדגישו שאין סכנת חיים בעקבות המצב הזה. דרבנו את אותו לזוז מעט וללכת ברחבי מקום העבודה כשאפשר בהחלט לצאת החוצה לשאוף אוויר. הדגימו איך לנשום בצורה נכונה כך שיוכל להחזיר לעצמו את הנשימה והזכירו לו שאין שום סיבה חיצונית מוחשית לחרדה.

אם אתם או מכרים שלכם חווים זאת על בסיס קבוע, בהחלט שווה לשקול לגשת לטיפול שעשוי לסייע.

שאלות בנושא מה עושים כשחווים התקף חרדה בעבודה?

מה עושים כשחווים התקף חרדה בעבודה?