במיוחד לחובבי הגיימינג – קונסולות המשחקים הגדולות שלא מפסיקות להפתיע

הרבה השתנה מאז ימי האטארי פורצי הדרך, עם משחקים כמו טטריס ו-space invaders האייקוני. קונסולות המשחקים הפכו עם השנים לשוק מיוחד בפני עצמו, רב מתחרים ומתפתח בהתמדה.

במבט על

אופייני לשווקים מסחריים בהתפתחות, שהם מתייצבים בהדרגה על כמה יצרנים מרכזיים, אשר שולטים בשוק. מסביבם יש לעתים קרובות מתחרים שבולטים בנישה כזו או אחרת, אבל במרכז העניינים, ישנם תמיד את הענקים שבולטים בכל תקופה. כיום, יש כמה קונסולות משחקים מוכרות במיוחד: פלייסטיישן, נינטנדו ואקס בוקס. התחום בכללו, עבר ועובר התפתחויות רבות ומקובל לחלק את התפתחותו לדורות של קונסולות. אנו נמצאים כיום בדור התשיעי על פי תיאור זה. מאחורי ההתפתחות המתמדת, עומדות כמה מגמות, כולל

  • הביקוש – שחקנים מחפשים תמיד את החדש והמלהיב.
  • התחרות – קונסולות משחק לא מיוצרות בהתנדבות. זהו עסק מסחרי עם תחרות גדולה בין היצרניות. חידושים מושכים תשומת לב לחברה ומקדמים מכירות ולכן, יצרניות הקונסולות משקיעות לא מעט במחקר ופיתוח.
  • התפתחות המחשוב – קונסולת משחק היא באופן בסיסי מחשב. טכנולוגיית המחשוב האישי מתפתחת בהתמדה, באופנים שונים. הדבר פותח אפשרויות חדשות, גם לשוק קונסולות המשחק.

מוצרי חברת סוני

מכשיר פלייסטיישן 5 הוא הדור העדכני של מוצרי החברה ואחת מקונסולות המשחק הפופולאריות ביותר כיום. פלייסטיישן 5 מייצר את הגרפיקה התלת ממדית שלו בסיוע אלגוריתם מיוחד לחישוב התאורה, שמכונה Ray Tracing. זהו אלגוריתם שנמצא בשימוש גם בעולם הפיזיקה. המכשיר גם תואם לאחור לדגמים קודמים כגון פלייסטיישן 4, כך שניתן להפעיל עליו גם משחקים שנוצרו עבורם.

 

 

מוצרי חברת נינטנדו

Nintendo Switch הוא הדגם החדש ביותר של חברה זו. הוא הוצג בשנת 2017 וזכה עם השנים לכמה שדרוגים בדגמים עדכניים שלו. המכשיר משלב מערכת ניידת ומערכת נייחת. ישנה גם גרסה בשם נינטנדו סוויץ' לייט, שכוללת רק את החלק הנייד.

מוצרי חברת מיקרוסופט

בשונה מנינטנדו שעוסקת רק בקונסולות, חברת מיקרוסופט היא חברה עם תחומי מוצרים רבים. אך יש לה כידוע גם את ה-Xbox, שהיא בין קונסולות המשחק הבולטות ביותר בשנים האחרונות.

במי לבחור?

זו שאלה טובה ולא פשוט לענות עליה. לא סתם, שלושת השמות האלה בולטים בשטח. כל אחד מהם, מסיבות טובות. שיקולי הבחירה של חובבי משחקי מחשב עשויים להיות מאוד אישיים. אך אלה כמה נקודות שכדאי לשים לב אליהן בבחירה:

  • התמחות – נינטנדו היא יצרנית קונסולות המשחק הגדולה בעולם ולמעשה, היא חברה שמתמחה ספציפית בכך.
  • בלעדיות – אחת הסיבות לפופולאריות הגדולה של פלייסטיישן למשל, היא שישנם משחקים שמפותחים עבורה במיוחד ובאופן בלעדי.
  • נקודות ספציפיות שחשובות לכם במיוחד – תמיכה בעברית היא דוגמה לעוד היבט שעשוי להיות חשוב לכם (Xbox תומכת בכך למשל).
  • יכולות שמעבר למשחק – מאחר שמדובר כאמור בעצם במחשבים לכל דבר, קונסולות המשחק מסוגלות לעשות בעצם יותר מאשר רק משחקי מחשב. למשל הפעלת יישומי מולטימדיה שונים.
  • עלויות – כמובן, מחיר הקונסולה משמעותי גם כן.
  • "כימיה אישית" – מעבר לנקודות אלה, כל אחת מהיצרניות מתכננת את מוצריה באופן שונה. השוני מתבטא בפרטים טכניים רבים, הן ברמת החומרה והן ברמת התוכנה. בכל הנוגע למשחקי מחשב, אופן האינטראקציה עם המשחק משמעותי ביותר והדבר מתבטא בבקרי המשחק. עיצובם הוא אתגר טכנולוגי מורכב וכל חברה פותרת זאת, בדרכים שונות מעט. במקביל, לשחקני משחקי מחשב יש טעם אישי, שאיננו זהה תמיד.

לסיכום

תחום הקונסולות מתקדם בהתמדה ואם אתם מחובבי תחום זה, בהחלט עוד יש למה לחכות!

שאלות בנושא במיוחד לחובבי הגיימינג – קונסולות המשחקים הגדולות שלא מפסיקות להפתיע