מה עדיף: אחסון בשרת לינוקס או על גבי מערכת ההפעלה "חלונות"?

אחסון

אחסון בשרת, מעלה כמה וכמה שאלות מרכזיות ומחייב לקחת בסופו של דבר כמה החלטות חשובות. אחת החשובות ביותר, היא הבחירה בין שרת אחסון מבוסס מערכת ההפעלה לינוקס לבין שרת אחסון מבוסס מערכת ההפעלה חלונות. אז מה עדיף? אלה היתרונות והחסרונות:

אחסון על שרת לינוקס

לינוקס היא מערכת הפעלה וותיקה ומוערכת מאוד. היא מיוחדת, בכך שהפיתוח שלה היה ונשאר קוד פתוח. פירוש הדבר, הוא שארגון מתנדבים מקדם זאת, ללא מטרות מסחריות. המערכת עצמה גם זמינה בחינם. לכאורה, זה הוא חסרון. למעשה, גישה זו הביאה לכך שלינוקס פותחה היטב ובהתמדה ובאיכות גבוהה ביותר. כיום בפועל, יש ללינוקס גרסאות רבות וגם חברות מסחריות מעורבות בכך. עבור מי שצריך לבחור מערכת הפעלה, אם בוחרים בשרת לינוקס, הולכים על בטוח מבחינות רבות. ממחישה זאת העובדה, שמערכת ההפעלה לינוקס נמצאת בשימוש מזה שנים רבות, גם למטרות קריטיות מבחינה עסקית, על ידי עסקים מכל הגדלים והסוגים. כך שאין לזלזל בה משום היבט. לינוקס ידועה בין השאר ברמת יציבות גבוהה מאוד. זאת, בשונה ממה שרבים מכירים מההיסטוריה הארוכה של חלונות, בה אחת התופעות הבולטות הייתה מסכי הודעות קריסה כחולים (אשר זכו לכינוי blue screen of death או BSOD). לינוקס ידועה גם ברמת האבטחה הגבוהה שלה – היבט שגם הוא קשור ליציבות המערכת ובוודאי חשוב ביותר לעסקים. מאחר שהיא לא מערכת מסחרית סגורה, היא מאפשרת יותר התאמות אישיות. הפופולאריות הרבה שלה, הביאה לכך שיש עבורה קהילה ענקית של מפתחים ומשתמשים, במיוחד עבור גרסאות לינוקס הבולטות יותר. קהילה זו, היא מקור למידע ולסיוע במקרים רבים. כך שלינוקס היא בהחלט בחירה מעולה.

אחסון על שרת חלונות

שרתי חלונות מבוססים על מערכת ההפעלה Windows של חברת מיקרוסופט. למערכת הפעלה זו יש גרסאות שונות, כולל גרסאות מיוחדות עבור שרתים. היא נחשבת למערכת רצינית ומבוססות מאוד, בשימוש עסקים רבים, אך בתחום שרתי האחסון היא פחות פופולארית מלינוקס.

עוד נקודות חשובות:

תאימות טכנולוגית

יש עסקים בהם מתבצע שימוש נרחב בכלים טכנולוגיים של חברת מיקרוסופט. זאת, גם לשם פיתוח האתרים שאותם רוצים לאחסן בשרת הנבחר, בסיסי נתונים ועוד. במקרים כאלה, עשויה להיות העדפה ואולי גם צורך טכני מסוים, בעבודה מול שרתי אחסון מבוססי חלונות.

שיקולי ניהול

בשתי המערכות יש מנגנוני ניהול טובים, אך ההבדלים ביניהם עשויים להיות משמעותיים עבורכם.

ככל שהשרות ששכרתם כולל ניהול עצמי של השרת בידיכם, כך נקודה זו הופכת משמעותית יותר. תצטרכו עובדים עם הידע הטכני לטפל בכך, כאשר ניהול לינוקס נחשב למורכב יותר (אך גמיש ורב אפשרויות).

מחיר

לינוקס החינמית, עשויה להוזיל שירותים שמבוססים עליה לספק השרות ובכך להוזיל מחיר גם לצרכן.

יכולות

כעקרון, כל מה שתרצו לעשות על חלונות, ניתן לעשות גם על לינוקס וההיפך. יש כיום פתרונות טכניים לכל דבר. השאלה היא, מה יותר פשוט או מורכב ומה יותר מתאים לכם.

עניין של גישה

יש מי שמעדיפים לעבוד מול מוצרים של חברות מסחריות כמו מיקרוסופט, לשלם על תמיכה ולקבל אותה מספק שמתחייב לדברים מסוימים. מצד שני, יש מי שמעדיפים לשתף פעולה עם היוזמה החברתית המיוחדת של הקוד הפתוח, שלינוקס היא חלק בולט מאוד בה.

לסיכום

ניתן לסכם, כי לינוקס היא בחירה מצוינת, שמתאימה לרוב העסקים ולכן היא הנפוצה יותר לאחסון. חלונות היא אפשרות בולטת נוספת, טובה בהחלט. הבחירה חייבת לקחת בחשבון, את השיקולים האישיים המיוחדים שלכם.

מאמרים נוספים

לא משנה באיזה תחום – מכשור רפואי, חקלאות או פלסטיק: לארק אוטומציה יש פתרונות מכניים חדשניים לכל בעיה!

עולם התעשייה מתבסס כיום באופן נרחב על מכונות ואוטומציה. מערכות מורכבות אלה מחייבות תכנון מקצועי ולעתים, הן דורשות גם פיתוח וייצור מכונות חדשות למשימות מיוחדות

להמשך קריאה »