רוצים פאנלים סולאריים? השקעה באנרגיה סולארית מתחילה במחשבון סולארי

משק החשמל הביתי נמצא כעת במעין מהפכה שקטה שלא רבים מודעים אליה. מערכות סולאריות ביתיות לייצור חשמל הופכות אט אט ליותר ויותר נפוצות. זה קורה בזכות השיפור הדרמטי בביצועים שלהן, בהורדת עלויות הרכישה וההתקנה ובעובדה שניתן למכור את החשמל בו לא השתמשנו בחזרה לחברת החשמל. השמש, כך מסתבר, יכולה לא רק לספק לנו חשמל בחינם, אלא אפילו לשלם לנו על המכירה שלו! למעשה, ניתן לראות התקנה של מערכת סולארית כהשקעה לכל דבר. ממש כמו בהשקעה בניירות ערך או בנדל"ן, גם כאן יש לנו מחיר השקעה ראשוני שהוא למעשה מחיר המערכת וההתקנה. בנוסף יש לנו, כמו בכל השקעה פיננסית אחרית, תשואה – שהיא הכסף שנקבל על מכירת החשמל. בכדי להבין את הכדאיות של התקנת מערכת כזאת, צריך לקחת בחשבון כמה דברים ועליהם בדיוק נדון כאן.

פאנלים סולאריים – השקעה לכל דבר

ברגע שאנחנו רואים את הפאנלים הסולאריים דרך עיניים של משקיע עסקי, הדברים מתחילים לקבל הגיון כלכלי שאותו ניתן לבחון ממש כמו כל השקעה אחרת ולקבל החלטה. ממש כמו בכל השקעה, צריך לערוך חישוב ראשוני של הכדאיות שלה. בכדי לערוך חישוב כזה לגבי פאנלים סולאריים, הכניסו את הפרטים למחשבון הסולארי וקבלו פרטים ראשוניים לגבי ההחזר שתוכלו לייצר ביחס להשקעה. החישוב הזה יהיה כמובן רק הערכה גסה אשר תיתן לכם כיוון להמשך. בהמשך נעבור על הפרטים אשר משפיעים על המערכת הסולארית כהשקעה. לעת עתה נציין שכדאי מאד להשאיר פרטים לצד השימוש במחשבון. אלו ישמשו בכדי לקבל הצעות מחיר ספציפיות מחברות אשר יתנו פתרון מפורט. למעשה, בהצעות המחיר הללו כבר תוכלו לקבל פרטים יותר מדויקים לגבי ההשקעה הראשונית וההחזר. מי יודע, אולי במקרה שלכם ניתן לקבל אפילו יותר כסף ממה שמראה המחשבון?…

רוצים פאנלים סולאריים? השקעה באנרגיה סולארית מתחילה במחשבון סולארי

על מה מבוסס החישוב?

חישוב התשואה של המערכת מבוסס על עלויות הרכישה וההתקנה ועל התפוקה שלה. עלויות הרכישה וההתקנה קשורות באופן ישיר לשטח הגג וכמות הלוחות הסולאריים אשר יותקנו עליו.

מבחינת תפוקת המערכת, גם כאן יש קשר לשטח אבל גם לעוד כמה גורמים שונים. השיפוע של הגג הוא בעל משמעות. גג משופע לכיוון השמש (דרום) יוכל לייצר מעט יותר חשמל לאורך זמן. הצללות שונות שיכולות להיות בעיקר בסביבה עירונית יפגעו בתפוקה אבל לעיתים הפגיעה היא זניחה. למיקום הגיאוגרפי יש חשיבות בכדי להבין לכמה ימי שמש ממוצעים ניתן לצפות ובאיזו עוצמה היא. מיקומים מרובי עננים יהיו כמובן פחות אופטימליים מאשר מקומות בהם השמש כמעט תמיד מופיעה ללא הפרעות. יש לציין שבארץ, רוב המיקומים התברכו במספיק ימי שמש בשנה וברוב המקרים זו איננה בעיה.

לבסוף, החישוב לוקח את מחיר מכירת החשמל לחברת החשמל. את הצריכה האישית שלנו, ניתן לחשב גם כן כתשואה וזאת לפי מחיר חשבון החשמל אשר נחסך מאיתנו. כלומר, כל שקל שחסכנו משול לשקל שהרווחנו. לדוגמה, אם בקיץ היינו רגילים לשלם 1000 ש"ח חודשיים כחשבון חשמל אותם צמצמנו ל-100 ש"ח, הרי שהמערכת העניקה לנו 900 ש"ח אותם יש לצרף למחיר המכירה של החשמל בשעות בו אין לנו צורך.

כאשר לוקחים את כל הפרמטרים הללו בחשבון, מגיעים לתשואות יפות אשר יכולות להגיע גם למעל 8 אחוז. מדובר בתשואה בטוחה יחסית מכיוון שהמכירה היא בחוזה ארוך טווח עם גוף ציבורי שיש לתאר שיעמוד בהתחייבויות שלו. אם נשווה את התשואה הזו לתשואות מקובלות במשק, נראה שמדובר בהשקעה עם פוטנציאל גדול מאד. לכל מי שיש גג פרטי בבית, בעסק או אפילו בבניין משותף, אנחנו ממליצים להתחיל את הבדיקה, למלא את המחשבון ולהשאיר פרטים לידו.

מאמרים נוספים