מתקבלים לעבודה בהייטק: כיצד תרשימו את המגייסים?

בשוק העבודה המודרני הרבה חברות הייטק עורכות מבחני מיון למועמדים כדי לסנן ולבחור את המועמדים הטובים ביותר למשרות השונות. זה אולי מלחיץ, אך בעזרת ההכנה הנכונה תוכלו לצלוח אותם ולהתקבל למשרה הנחשקת. מה כוללים מבחנים אלה? התשובה במאמר שלפניכם.

אודות מבחני מיון לעבודה

ארגונים רבים וגופים פרטיים שונים, ובפרט חברות הייטק, מעוניינים לאתר מועמדים בעלי מיומנויות וכישורים שונים, אותם קשה לאתר דרך שיחה או ריאיון. לשם כך, רובם הגדול דורשים מהמועמדים לעבור מבחני מיון לעבודה אשר בודקים מרכיבים פסיכולוגיים וקוגניטיביים שונים. לרוב אלה יהיו מבחנים הפרוסים על פני יום שלם ומכילים סדרה של כעשרים מבחנים. מבחנים אלה מבוססים על תרגילים ושאלות הבודקים את הלך החשיבה, ההיגיון, דרכי הפתרון והמיומנויות תחת לחץ וברמת קושי מדורגת. חשוב לציין שמבחני המיון מנבאים בקירוב הגדול ביותר את היכולות והכישורים הנדרשים למשרה, ומאפשרים למנהלים או למגייסים לאתר ולנפות את המועמדים המוצלחים בתהליך המיושם דרך גוף הערכה אובייקטיבי. תוכלו לקבל טיפים להכנה למבחני מיון לעבודה באתר חננה.

הכלי הטוב ביותר לאימון למבחנים אלה הינו ערכת מיון שאפשר לקנות ולתרגל עצמאית, וכך להיערך למבחן, להבין מה צפוי במהלכו ולהגיע ליום המיון עם יתרון מובהק. ערכות ההכנה הקיימות בשוק מוכחות גם הן כבעלות כושר חיזוי טוב ביחס למהות המבחן והשאלות שבו. הערכות נאספו לאורך השנים לכדי חוברות תרגול, המדייקות את סוג ואופן הבחינה ומאפשרות לתרגל שאלות שאולי יופיעו במבחנים.

סוגי מבחני מיון

מבחנים פסיכוטכניים

אם אתם רוצים למצוא עבודה בהייטק בחו"ל או בארץ, כדאי שתכירו את המבחן הפסיכוטכני. זהו מבחן חשיבה המזכיר במבנה שלו את הבחינה הפסיכומטרית. הוא מכיל שאלות צורניות, כמותיות, מילוליות ועוד. לרוב הבחינה היא עד שלוש שעות, וככל שתתרגלו לפני כך תשפרו את סיכויי ההצלחה.

מבחני דינמיקה קבוצתית

בחינת הדינמיקה הקבוצתית משקפת את יכולת הביטוי העצמי במסגרת עבודת צוות. המועמדים מתבקשים לבצע מספר משימות בזוג או בקבוצה, בהן נכללים מצבים מורכבים כמו דילמות או סוגיות מעולמות הניהול. במהלך התרגילים נוכחים בוחנים ומנחים, אשר מנתחים את ההתנהלות וההתנהגות של המשתתפים.

 

 

מבחני אישיות

מבחנים הבודקים מאפיינים סמויים בהתאם למטרות הארגון. הדרך הטובה ביותר להתכונן למבחנים אלה היא על ידי ערכת הכנה של טיפים שנאספו על בסיס ניסיון מצטבר של מועמדים אחרים שנדרשו למבחנים אלה.

מבחני אמינות

כל ארגון מעוניין לזהות "מכשולים" שיגבילו את זרימת העבודה או את התפקוד של המועמד, ולכן מבחנים אלה בודקים את רמת המוטיבציה, רמת הנאמנות, בעיות ביחסים בין-אישיים ואף שימוש בחומרים אסורים. גם כאן לעיתים קשה להבין את המטרה של השאלות, וחלקן אף כרוכות במגבלת זמן משמעותית ובהתראות שמיועדות להוסיף לחץ מכוון על הנבדק.

מבחן תיל

מבחן אמריקאי ממוחשב המתאים למועמדים שרוצים להשתלב באקדמיה ולא רק למקומות עבודה. זהו סוג של מבחן פסיכוטכני בשם ITEM, בו המועמדים עונים על שאלות אנלוגיה מילולית ואוצר מילים, השלמת סדרות חשבונאיות, מתמטיקה, השלמת צורות ועוד.

לסיכום

ארגונים וגופים רבים עורכים מבחנים מסוגים שונים כדי לנפות ולקבל לעבודה את המתמודדים הטובים והמתאימים ביותר. המטרה של מבחנים אלה היא לבדוק את האישיות, הכישורים והמיומנויות של המועמדים בדרכים שונות. ישנם מבחנים שנעשים מול מחשב כמו מבחנים פסיכוטכניים, מבחני אישיות או מבחני אמינות, ומבחנים שבודקים את הפעילות בתוך קבוצה כמו מבחן דינמיקה קבוצתית. ישנו גם מבחן שמכוון גם לאקדמיה הנקרא מבחן תיל. חשוב לקרוא על המבחנים ולהתכונן אליהם כמה שאפשר, כדי לצלוח אותם ולהתקבל לעבודה.

שאלות בנושא מתקבלים לעבודה בהייטק: כיצד תרשימו את המגייסים?