זכויות תעסוקה לנשים לאחר הפלה: מדריך לעובדת ולמעביד

הפלה היא אירוע טראומתי בין אם מדובר בהפלה יזומה ובוודאי בהפלה שנגרמה כתוצאה לכאורה מרשלנות של הצוות הרפואי. מהן הזכויות שמגיעות לנשים לאחר הפלה? על כך – בסקירה הבאה.

עברת הפלה? להלן הזכויות שמגיעות לך

אירוע בדמות הפלה הוא אירוע דרמטי מאוד ובעל השלכות רגשיות עמוקות, בין אם מדובר בהפלה שמקורה בהיריון לא רצוי ובוודאי כאשר ההפלה מתרחשת על רקע של רשלנות רפואית מצד הצוות הרפואי אשר חרג מהסטנדרט המצופה ממנו ובעקבות כך נגרם נזק שהוביל בסופו של דבר למותו של העובר. אם ההפלה קרתה בגלל טיפול לקוי, חשוב מאוד לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית לטובת מיצוי זכויות מלא המתבצע במסגרת של תביעה. על הנושא נרחיב בהמשך המדריך אך קודם כל נתמקד בזכויות התעסוקה המגיעות לך כחוק. לאחר ההפלה, את רשאית להיעדר ממקום העבודה למשך כשבוע על חשבון ימי המחלה אותם צברת. בנוסף לכך, במקרה ועברת לידה שקטה את זכאית לקבל חופשת לידה מלאה בדיוק כמו יולדת אשר ילדה חי, ולכן מגיעות לך מרבית הזכויות כחוק. שימי לב כי אם בעקבות ההפלה המצב הבריאותי שלך מחייב היעדרות ארוכה יותר, את זכאית לגשת לרופא לטובת מתן אישור להיעדרות ממושכת יותר של עד שישה שבועות. ע"פ סעיף 9א' לחוק עבודת נשים, המעסיק אינו רשאי לפגוע בהכנסה שלך בזמן התקופה הזו ואם הוא עושה זאת את זכאית לתבוע אותו על הרעת תנאים.

זכויות תעסוקה לנשים לאחר הפלה: מדריך לעובדת ולמעביד

מיצוי זכויות במקרה של רשלנות רפואית

מיצוי זכויות בתחום של רשלנות רפואית בהיריון ולידה הוא תהליך מורכב, בייחוד בשל היבטים רגשיים וכן תחושת זעם ואשמה בעקבות אובדן היילוד. על מנת שתוכלי לקבל פיצוי כספי בגין הנזקים שנגמרו לך כתוצאה מאובדן התינוק, חשוב לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בתחום של רשלנות רפואית היריון ולידה לטובת בחינת החומר הרפואי וכן קבלת חוות דעת מטעם רופא גניקולוג אשר בוחן את ההתנהלות של הצוות הרפואי ובהתאם לכך קובע האם אכן יש עילה להגשת תביעה. בהתאם לאיסוף המסמכים וכן חוות הדעת ניתן לגבש כתב תביעה הלוקח בחשבון הן את הנזקים הישירים והן את הנזקים המשניים כמו אובדן כושר עבודה, בעקבות היעדרות ממושכת כמו גם הליכים רפואיים שלהם את זקוקה לאחר ההפלה. עורך דין מקצועי ידע לספק לך לא רק מערכת תמיכה משפטית אלא גם יסייע לך בתהליך של מיצוי זכויות אל מול המעסיק וכן ביטוח לאומי, כל זאת לטובת יצירה של מערך תמיכה שבמסגרתו תוכלי גם להגיש תביעה כנגד הצוות הרפואי, ובהתאם לכך לקבל פיצוי שעשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים במידה ואכן הצלחת להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין הטיפול אותו קיבלת לבין ההפלה ואובדן היילוד.

מעסיק – מה חשוב לדעת בנוגע להעסקת עובדת לאחר הפלה?

ע"פ החוק אסור לפטר עובדת בעקבות ההיעדרות מהעבודה בעקבות הפלה, ובאופן כללי קיימות זכויות בתחום התעסוקה לאישה שעברה הפלה. במידה ובזמן תקופה זו העובדת תקבל שימוע לפני פיטורין, ניתן להגיש כנגדך תביעה בגובה השכר וכן ההטבות לה העובדת הייתה זכאית מתוקף העבודה. התחשבות בצרכים של העובדת לאחר ההפלה הם חיוניים לא רק לטובת מימוש זכויות אלא גם לטובת מתן סיוע רגשי מטעם מקום העבודה, וזאת מאחר ומדובר באירוע טראומתי שמגלם בחובו השלכות ארוכות טווח מבחינה נפשית. על כן, אין להקטין את היקף המשרה של העובדת בזמן התקופה שבה היא נערכת וכן נאסר עלייך לפטר אותה בזמן תקופת ההיעדרות שעשויה להיות ממושכת.

שאלות בנושא זכויות תעסוקה לנשים לאחר הפלה: מדריך לעובדת ולמעביד

זכויות תעסוקה לנשים לאחר הפלה: מדריך לעובדת ולמעביד