עושים מדיטציה? הכירו את האלטרנטיבה היהודית

בשנים האחרונות, נכנסו אלינו שיטות רוחניות שונות אשר מקורן בתרבויות רחוקת. רבים מהמטיילים להודו ולמזרח, הביאו איתם את הוויפאסנה, את הבודהיזם או את המדיטציה והיוגה. אם אתם שייכים לאלו אשר מתרגלים מדיטציה על בסיס קבוע, בוודאי תשמחו לגלות שהיהדות כבר חשבה על הכל ממזמן והיא נתנה לנו את אחת משיטות המדיטציה הכי טובות שיש. על השיטה הזו, נרחיב כאן במאמר שלפנינו. הוא נכתב ומיועד לנשים וגברים, נערים ונערות אשר מחפשים את הדרך הנכונה להקשיב, לגעת בפנימיות, להירגע ובאופן כללי להרגיש יותר טוב עם עצמם ועם סביבתם.

המקבילה היהודית למדיטציה

רבים אשר שומעים על הרעיון הזה מופתעים מאד. הם מתפלאים לשמוע על החיבור בין יהדות לבין מדיטציה אשר נתפסת רק כמשהו מהמזרח הרחוק. מסתבר שקריאת תהילים יומית יכולה להיות אפקטיבית באותה המידה ממש כמו מדיטציה. קריאה של תהילים לוקחת אותנו למחוזות הרוח והנפש. המילים אשר כתובות בספר התהלים נכתבו על ידי דוד המלך בכבודו ובעצמו. מדובר בשירה קדושה אשר כולה שיר הלל לבורא עולם ולכל מה שיפה וטהור וקדוש בעולם שלנו.

את התהלים צריך לקרוא באופן סדיר בכדי להצליח ולצלול אל עומקם של דברים. ישנם פרקים שונים אשר נהוג לקרוא למטרות שונות. מי שרוצה לקחת חופש ומרגוע מהעולם, יכול פשוט מאד לקחת את ספר תהילים ולצלול לתוכו, לתת לנפש ללכת לאיבוד בין המילים אשר היו הבסיס לאחדות העם היהודי במשך אלפי שנים. מדובר בחוויה עוצמתית אשר תלך ותתגבר ככל שתתמידו ותמשיכו בה. קריאה בתהילים לא נמאסת ככל שמתמידים בה אלא ההיפך – היא נעשית יותר מעמיקה ויותר קשורה לנשמה.

עושים מדיטציה? הכירו את האלטרנטיבה היהודית

חודרים אל מעמקי הנפש

ממש כמו במדיטציה, גם קריאה של פרקי תהילים תביא אותנו למחוזות של רוגע, של שלווה נפשית ושל התייחדות עם הנסתר מהעין. כאשר מוסיפים לחוויה את הסגולות הרבות והטובות של הקריאה בתהילים, אנחנו מקבלים חוויה אשר ייחודית רק לנו היהודים.

המנהג הוא נפוץ מאד בקרב יהודים מכל הקשת החברתית וכל העדות. קריאה בתהילים נעשית בשעת צרה כאשר בן או בת משפחה חו"ח חולים או זקוקים לטיפול רפואי. נשים אשר מבקשות להיכנס להריון או למצוא זיווג קוראות בו בכוונה עצומה ולעיתים קרובות גם מוצאות את מבוקשן. אנשים רבים שמחים תמיד לפתוח את התהלים, אפילו באוטובוס. הדבר מהווה בשבילם דרך להגיע לשלווה, לצאת מהרגע עצמו ולהתעלות על הגוף בעזרת הנפש עצמה. הפרק הארוך בספר התהלים הוא פרק כי"ט אשר בו כל פסוק מתחיל באות קבועה ולאחר כמה פסוקים היא משתנה. זהו פרק ארוך ביותר אשר מתאים לקריאה במקום מדיטציה.

תוכלו לקרוא את פרקי התהלים בספר מודפס רגיל או באתר מיוחד אשר מאפשר קריאה של התהלים באמצעות האינטרנט באייפד או אפילו בסמארט פון. כמובן שזהו פתרון אשר ניתן ליישם רק בימי חול בהם ניתן להשתמש במכשירים אלקטרונים.

ניתן כמובן גם להדפיס את פרקי התהלים אבל מי שעושה זאת חייב לזכור ולהיזהר: אותם דפים מודפסים מכילים דברי קדושה ועליהם למצוא את מקומם בגניזה כהלכתה וחס וחלילה לא בפח אשפה רגיל. מהסיבה הזו, רצוי דווקא לא להדפיס את פרקי או פסוקי התהלים, אלא להשתמש בספר אמיתי או באתר ייעודי לכך.

מאמרים נוספים