הכל בראש שלנו – תאורית הקשר בין דור 5 להתפשטות נגיף הקורונה

דור 5

האם יש קשר בין מגפת הקורונה לבין הדור החמישי בסלולאר? יש שסבורים שהתשובה חיובית. אחרים טוענים שמדובר רק בתיאוריות קונספירציה שגויות.

תזכורת קצרה

"הדור החמישי" (5G), הוא הכינוי לדור חדש יחסית של תקני תקשורת סלולארית. דור זה, כפי שניתן לצפות, מביא איתו שיפורים טכנולוגיים שונים והוא נמצא בתהליך פריסה הדרגתית, בארץ ובעולם.

הקורונה איננה דבר חדש. ואריאציות שונות שלה, מתגלות בכל כמה שנים. למשל Human coronavirus NL63 ב-2004. מה שאנו מכנים עכשיו מחלת "קורונה", מבוסס על עוד זן כזה – SARS-CoV-2.

התיאוריות

בנובמבר 2019 סין החלה להפעיל את דור 5, כולל בעיר ווהאן. בדצמבר אותה שנה, החלה להתפשט מגפת הקורונה, בדיוק מאותה העיר.. חייבים להודות – זה נשמע חשוד. תובנה מעניינת זו, העלה לראשונה כפי הנראה רופא בלגי, בראיון לעיתון מקומי. משם העניין החל להתגלגל הלאה. כיום, שומעים כמה טענות בנוסח זה. בעיקר,

את הטענה המעורפלת והכללית, שקרינת הסלולאר במסגרת רשתות דור חמישי תורמת להתפשטות וירוס הקורונה. כמו כן, ישנה הטענה היותר ממוקדת, לפיה קרינת הסלולאר פוגעת במערכת החיסונית ולכן, חושפת אותנו יותר למחלות שונות, כולל קורונה. באופן טבעי לגבי תיאוריות כאלה, הן מנסות להסביר קשרים בין היבטים רבים ונוספים של שני הנושאים. לדוגמא: הסגרים עקב הקורונה, כהזדמנות להקל על ממשלות להתקין אנטנות דור חמישי (אשר הוצתו במקומות מסוימים בעולם, על ידי מאמיני תיאוריות הקשר האלה).

5g

שטויות!

מכחישים בתוקף – בתחילת 2020, ארגון הבריאות העולמי הגיב רשמית לתיאוריות האלה בהכחשה גורפת, לפיה אין שום קשר בין טכנולוגיית הדור החמישי ובין הקורונה.

רוסיה אשמה! – רוסיה מפיצה מידע נגד 5G בערוצי תקשורת שבשליטת הממשל. יש האומרים, שמידע זה מוגזם במכוון, כחלק ממסע תעמולה מחושב.

שטויות?

כן, עוקבים אחרינו! – רשת הסלולאר מסייעת לרשויות לזהות מיקום של אנשים. זיהוי המיקום, אכן שימש ומשמש ממשלות במסגרת ההתמודדות עם וירוס הקורונה, לשם זיהוי מיקום של חולי קורונה.

רוסיה אשמה? – לגבי המידע שרוסיה מפיצה בנידון, מעניין לציין שרוסיה בעצמה מקדמת בשטחה רשתות מסוג זה.

the 5G Appeal.eu – עצומה של עשרות מדענים ורופאים, הקוראת לעצור את פריסת הרשתות, עד שיתבצע מחקר עצמאי ויסודי בדבר ההשפעות האפשריות. העצומה קיבלה ביטוי במקומות מכובדים בהחלט, דוגמת מאמר של אחד מחבריה ב-scientificamerican.

עוד לגבי אובייקטיביות – רשתות אלה, חיוניות עבור שוק שירותי הסלולאר והסמארטפונים שעושים בו שימוש. אלה תחומים עסקיים רווחיים ביותר, עם חברות ענק שמקדמות אותם.

לסיכום

תוך כדי כתיבת דברים אלה, לא מצאנו מידע ברור על קשר ישיר, ספציפית בין קורונה לדור חמישי בסלולאר. מצד שני, זה לא אומר שכל הטענות בנידון הן "הזויות". זאת, מאחר שפגיעה מצד רשתות הסלולאר בבריאות, כולל במערכת החיסון, איננה דבר שנשלל לחלוטין. וודאי לגבי רשת מסוג חדש. כן, מחקרים שונים מראים ש"אין כל הוכחה". אבל "אין כל הוכחה שיש נזק" זה עדיין לא הוכחה שאין כל נזק.

מאמרים נוספים